Kako prevladati traumu?

Dr. Peter Levine jedan je od vodećih svjetskih stručnjaka za liječenje trauma i tvorac popularne i vrlo uspješne metode somatskog doživljavanja (engl. Somatic Experiencing). Ovom je metodom pomogao mnogim svojim pacijentima koji su proživjeli traumu. Somatsko doživljavanje način je iscjeljivanja traume kada na kontroliran način tjelesno otpuštamo blokiranu energiju.

Svatko od nas je barem jednom doživio traumu, bilo direktno ili indirektno. Mnogi doživljaji iz naše prošlosti, poput ratnih razaranja, verbalnog ili fizičkog zlostavljanja i sl., snažno su utjecali na nas i ostavili dubok trag. Često toga nismo ni svjesni – trauma se nalazi na nekoj podsvjesnoj razini. I u tome leži problem, kaže dr. Levine.

U svom višegodišnjem radu dr. Levine otkrio je da traumatiziranim osobama pomaže izazivanje tjelesne reakcije kojom dovršavaju svoj neuspjeli bijeg od opasnosti.


Paraliza tijela – reakcija na traumu

Kada doživimo traumatično iskustvo i nismo u stanju reagirati na način „bori se ili bježi“, mi se zapravo „smrznemo“, kaže dr. Levine. Tada zadržavamo dah, naša se dijafragma zgrči i tijelo ukruti. Energija koja je bila namijenjena bijegu od te opasnosti ostaje zarobljena u nama i poslije se može očitovati kao PTSP, što nam uvelike narušava kvalitetu života. Stoga je jako važno da se oslobodimo te blokirane energije.

Dr. Levine smatra da se traume ne možemo riješiti psihoterapijskim razgovorom, osobito ne njezinim ponovnim proživljavanjem. Kako kaže, to može imati čak i suprotan učinak, jer trauma ne ostaje zarobljena u sjećanju, nego u našem živčanom sustavu. Jedino kroz rad s tijelom i izazivanjem tjelesne reakcije kojom oponašamo aktivni bijeg od opasnosti, smatra ovaj stručnjak, možemo otpustiti traumu i nastaviti normalno živjeti.

Trešnja tijela kod životinja – odličan način oslobađanja od stresa

Za razliku od nas, životinje u divljini su zaista rijetko kad traumatizirane iako se često nađu u životno opasnim situacijama. One, naime, imaju svoj djelotvoran način oslobađanja od stresa. Od njih možemo puno naučiti. Primjerice, u situaciji kada znanstvenici radi istraživanja uhvate polarnog medvjeda, on na traumu i stres reagira prvo slabijom, a zatim i intenzivnijom trešnjom tijela i udova. Nakon toga nekoliko puta duboko udahne i izdahne. Ta trešnja tijela zapravo simulira trčanje, odnosno fizički bijeg te životinje od opasnosti.

Medvjed tako otresa blokiranu energiju te se definitivno oslobađa traume i stresa. No, mi to ne činimo jer smo se s vremenom udaljili od vlastitih instinkta i doslovce smo odvojeni od vlastitog tijela.

U svom višegodišnjem radu dr. Levine otkrio je da traumatiziranim osobama pomaže upravo izazivanje tjelesne reakcije kojom oni dovršavaju svoj neuspjeli bijeg od opasnosti. Budući da se radi o većoj količini blokirane energije, treba je polako i postupno otpuštati kroz kontrolirane tjelesne kontrakcije i ekspanzije, osjećaje bola i ugode, vrućine i hladnoće i sl.


Vježbe dr. Levinea koje pomažu osobama s PTSP-om

Osobe koje pate od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) prolaze kroz epizode užasnog straha i panike, osjećaju snažnu razdražljivost, tjelesne blokade, mentalni kaos i pažnja im je potpuno raspršena. Takve osobe ne osjećaju granice svojeg tijela i često im baš ništa ne može pružiti osjećaj sigurnosti, kaže dr. Levine. Ove jednostavne vježbe zapravo su prva pomoć i jedan od načina trenutnog smirivanja tijela i uma kada baš ništa drugo ne pomaže. Cilj vježbi je umiriti živčani sustav, „vratiti“ se u tijelo i osvijestiti njegove granice.

1. vježba: Zagrlite sami sebe

Jednu ruku stavite ispod suprotnog pazuha, a drugi dlan preko suprotne ruke, kao da sami sebe grlite. Obratite pažnju na svoje tijelo i na ono što osjećate. Osjetite kako vas vaše tijelo podržava. Promatrajte mijenja li se nešto u vašem disanju i tjelesnim senzacijama. Ostanite malo dulje u položaju kako biste bolje osjetili vlastito tijelo i sigurnost koju vam ono pruža.

2. vježba: Položite dlanove na čelo, prsa, trbuh… i osjećajte tjelesne senzacije

Ovu vježbu možete izvoditi otvorenih ili zatvorenih očiju, možete sjediti ili stajati, čak i ležati ako vam tako odgovara.

Prvi korak

Položite jedan dlan na čelo (ako ležite, možete ispod ove ruke staviti jastuk kako bi se odmarala), a drugi na srce. Promatrajte senzacije u vašem tijelu, što osjećate u kontaktu vaših dlanova s tijelom, mijenja li se nešto u vama. Također, to možete izvesti i tako da pažnju prvo neko vrijeme usmjerite na jedan pa onda na drugi dlan.

Ostanite u ovom položaju što dulje, sve dok ne osjetite neku promjenu u sebi. Budite strpljivi i dajte si vremena da nešto osjetite i da se povežete s tijelom.

Drugi korak

Dlan s čela prebacite na trbuh. Osvijestite senzacije u svojim dlanovima, osjetite dodir dlanova na tijelu, toplinu, hladnoću, otkucaje srca…

Osvijestite vlastito disanje i eventualne osjećaje koji se javljaju. Možete opet pažnju usmjeriti prvo na jedan dlan pa onda na drugi. Ili pažnju usmjerite na onaj dlan koji vas više „privuče“.

Ostanite u ovom položaju s dlanovima na čelu i trbuhu koliko želite ili dok ne osjetite da se nešto u vama promijenilo.

Osobama koje su pod većim stresom ili pate od PTSP-a dr. Levine savjetuje i tapkanje po tijelu ili jednostavno masiranje mišića.

Što možete očekivati od ovih vježbi?

Uz ove vježbe osjetit ćete kako se vaše disanje produbljuje i ritam disanja usporava. Vaši mišići bit će opušteniji. Samim time osjetit ćete da se i vaš um smiruje.

No morate biti strpljivi i vježbe izvoditi dokle god ne osjetite promjene. Vježbe ponavljajte svaki dan i osjetit ćete kako nastaju sve suptilnije i dublje promjene samo zato što ste se bolje povezali s vlastitim tijelom.

Ove vježbe pomoći će vam i da lakše zaspite, osjećat ćete se zaštićenije i imat ćete više povjerenja u vlastitu unutarnju snagu.

Opsesivno-kompulzivni poremećaj (OKP)

Uzmite zdravlje u svoje ruke

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads